Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDS5FA151JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDS5FA151JO3
Part Number
CDS5FA151JO3
Description
CAP MICA 150PF 5% 100V RADIAL
    1.30650/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCDS5FA151JO3
Part StatusActive
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.250" L x 0.150" W (6.40mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Related Products
CDS50
Manufacturer: Eaton
Description: FUSE CANADIAN D TYPE 600V TIME