Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDS30FD822JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDS30FD822JO3
Part Number
CDS30FD822JO3
Description
CAP MICA 8200PF 5% 500V RADIAL
    4.93600/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part Number CDS30FD822JO3
Part Status Active
Capacitance 8200pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.438" (11.10mm)
Features General Purpose
Size / Dimension 0.730" L x 0.250" W (18.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) 0.800" (20.30mm)
Related Products
CDS30
Manufacturer: Eaton
Description: CARTRIDGE D 30A