Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDS30FD223JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDS30FD223JO3
Part Number
CDS30FD223JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    10.54780/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCDS30FD223JO3
Part StatusActive
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.438" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.760" L x 0.400" W (19.30mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.40mm)
Related Products
CDS30
Manufacturer: Eaton
Description: CARTRIDGE D 30A