Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDS30FD222JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDS30FD222JO3
Part Number
CDS30FD222JO3
Description
CAP MICA 2200PF 5% 500V RADIAL
    4.00800/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCDS30FD222JO3
Part StatusActive
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.438" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.720" L x 0.180" W (18.30mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.790" (20.10mm)
Related Products
CDS30
Manufacturer: Eaton
Description: CARTRIDGE D 30A