Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDS19FD561JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDS19FD561JO3
Part Number
CDS19FD561JO3
Description
CAP MICA 560PF 5% 500V RADIAL
    0.91350/pcs
  • 150 pcs
Product Parameter
Part NumberCDS19FD561JO3
Part StatusActive
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.344" (8.70mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.610" L x 0.150" W (15.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.449" (11.40mm)