Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDS19FD362JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDS19FD362JO3
Part Number
CDS19FD362JO3
Description
CAP MICA 3600PF 5% 500V RADIAL
    2.61630/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCDS19FD362JO3
Part StatusActive
Capacitance3600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.344" (8.70mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.630" L x 0.210" W (16.00mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.470" (11.90mm)