Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDS19FD202JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDS19FD202JO3
Part Number
CDS19FD202JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 2000PF 5% 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.53000/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCDS19FD202JO3
Part StatusActive
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.344" (8.70mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.630" L x 0.190" W (16.00mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.70mm)