Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDS10FC271JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDS10FC271JO3F
Part Number
CDS10FC271JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 270PF 5% 300V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.28700/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCDS10FC271JO3F
Part StatusActive
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.141" (3.60mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.340" L x 0.160" W (8.60mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.270" (6.90mm)
Related Products
CDS10
Manufacturer: Eaton
Description: FUSE CANADIAN D TYPE 600V TIME