Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDS10FA331JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDS10FA331JO3
Part Number
CDS10FA331JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 330PF 5% 100V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.30650/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number CDS10FA331JO3
Part Status Active
Capacitance 330pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.141" (3.60mm)
Features General Purpose
Size / Dimension 0.340" L x 0.160" W (8.60mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.270" (6.90mm)
Related Products
CDS100
Manufacturer: Eaton
Description: FUSE CANADIAN D TYPE 600V TIME
In Stock: 0
RFQ 28.88000/pcs
CDS10
Manufacturer: Eaton