Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD6CD110CO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD6CD110CO3
Part Number
CD6CD110CO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 11PF 1PF 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.14075/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD6CD110CO3
Part StatusActive
Capacitance11pF
Tolerance±1pF
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)