Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD5FY331GO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD5FY331GO3F
Part Number
CD5FY331GO3F
Description
CAP MICA 330PF 2% 50V RADIAL
    3.83200/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD5FY331GO3F
Part StatusActive
Capacitance330pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.181" W (6.90mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)