Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD5FC101GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD5FC101GO3
Part Number
CD5FC101GO3
Description
CAP MICA 100PF 2% 300V RADIAL
    1.68300/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number CD5FC101GO3
Part Status Active
Capacitance 100pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 300V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.118" (3.00mm)
Features General Purpose
Size / Dimension 0.272" L x 0.181" W (6.90mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)