Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD5FA181JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD5FA181JO3
Part Number
CD5FA181JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 180PF 5% 100V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.27500/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD5FA181JO3
Part StatusActive
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.181" W (6.90mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)