Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD5EC430GO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD5EC430GO3F
Part Number
CD5EC430GO3F
Description
CAP MICA 43PF 2% 300V RADIAL
    1.54700/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD5EC430GO3F
Part StatusActive
Capacitance43pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.142" W (6.90mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)