Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD5EC300GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD5EC300GO3
Part Number
CD5EC300GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 30PF 2% 300V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.29675/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD5EC300GO3
Part StatusActive
Capacitance30pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.130" W (6.90mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)