Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD5CC120JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD5CC120JO3F
Part Number
CD5CC120JO3F
Description
CAP MICA 12PF 5% 300V RADIAL
    1.02000/pcs
  • 10 pcs
    0.82500/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCD5CC120JO3F
Part StatusActive
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)