Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD5CC120DO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD5CC120DO3
Part Number
CD5CC120DO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 12PF 0.5PF 300V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    0.61950/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberCD5CC120DO3
Part StatusActive
Capacitance12pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)