Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD4FC821JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD4FC821JO3F
Part Number
CD4FC821JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 820PF 5% 300V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    3.86250/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD4FC821JO3F
Part StatusActive
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)