Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD4FC681GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD4FC681GO3
Part Number
CD4FC681GO3
Description
CAP MICA 680PF 2% 300V RADIAL
    4.21500/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD4FC681GO3
Part StatusActive
Capacitance680pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)