Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD4FC621FO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD4FC621FO3F
Part Number
CD4FC621FO3F
Description
CAP MICA 620PF 1% 300V RADIAL
    5.22000/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD4FC621FO3F
Part StatusActive
Capacitance620pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)