Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD4ED430JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD4ED430JO3
Part Number
CD4ED430JO3
Description
CAP MICA 43PF 5% 500V RADIAL
    2.01450/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD4ED430JO3
Part StatusActive
Capacitance43pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)