Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD42FD393GO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD42FD393GO3F
Part Number
CD42FD393GO3F
Description
CAP MICA 0.039UF 2% 500V RADIAL
In Stock 863 pcs
    15.47250/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD42FD393GO3F
Part StatusActive
Capacitance0.039µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing1.063" (27.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension1.449" L x 0.402" W (36.80mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)0.902" (22.90mm)