Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD42FD363GO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD42FD363GO3F
Part Number
CD42FD363GO3F
Description
CAP MICA 0.036UF 2% 500V RADIAL
In Stock 873 pcs
    14.91100/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD42FD363GO3F
Part StatusActive
Capacitance0.036µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing1.063" (27.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension1.449" L x 0.382" W (36.80mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max)0.902" (22.90mm)