Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD42FD333GO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD42FD333GO3F
Part Number
CD42FD333GO3F
Description
CAP MICA 0.033UF 2% 500V RADIAL
In Stock 923 pcs
    13.84150/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD42FD333GO3F
Part StatusActive
Capacitance0.033µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing1.063" (27.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension1.441" L x 0.358" W (36.60mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max)0.890" (22.60mm)