Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD42FD223GO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD42FD223GO3F
Part Number
CD42FD223GO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 0.022UF 2% 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    11.21430/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD42FD223GO3F
Part StatusActive
Capacitance0.022µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing1.063" (27.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension1.421" L x 0.311" W (36.10mm x 7.90mm)
Height - Seated (Max)0.882" (22.40mm)