Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD42FC683JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD42FC683JO3
Part Number
CD42FC683JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 0.068UF 5% 300V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
In Stock 684 pcs
    19.08750/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD42FC683JO3
Part StatusActive
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing1.063" (27.00mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension1.480" L x 0.469" W (37.60mm x 11.90mm)
Height - Seated (Max)0.921" (23.40mm)