Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD30FD912GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD30FD912GO3
Part Number
CD30FD912GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 9100PF 2% 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    6.02400/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD30FD912GO3
Part StatusActive
Capacitance9100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.791" L x 0.331" W (20.10mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max)0.882" (22.40mm)