Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD30FD242FO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD30FD242FO3
Part Number
CD30FD242FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 2400PF 1% 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    5.52800/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD30FD242FO3
Part StatusActive
Capacitance2400pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.850" (21.60mm)