Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD30FD123GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD30FD123GO3
Part Number
CD30FD123GO3
Description
CAP MICA 0.012UF 2% 500V RADIAL
    7.96000/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD30FD123GO3
Part StatusActive
Capacitance0.012µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.799" L x 0.358" W (20.30mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max)0.890" (22.60mm)