Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD30FC253GO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD30FC253GO3F
Part Number
CD30FC253GO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 0.025UF 2% 300V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
In Stock 925 pcs
    13.72530/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD30FC253GO3F
Part StatusActive
Capacitance0.025µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm)
Height - Seated (Max)0.909" (23.10mm)