Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD19FD391GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD19FD391GO3
Part Number
CD19FD391GO3
Description
CAP MICA 390PF 2% 500V RADIAL
    0.97650/pcs
  • 150 pcs
Product Parameter
Part NumberCD19FD391GO3
Part StatusActive
Capacitance390pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.201" W (16.30mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)