Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD18FD621JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD18FD621JO3
Part Number
CD18FD621JO3
Description
CAP MICA 620PF 5% 500V RADIAL
    1.14075/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD18FD621JO3
Part StatusActive
Capacitance620pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.650" L x 0.201" W (16.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)