Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD17FA911JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD17FA911JO3
Part Number
CD17FA911JO3
Description
CAP MICA 910PF 5% 100V RADIAL
    1.30050/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD17FA911JO3
Part StatusActive
Capacitance910pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)