Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD17FA152JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD17FA152JO3
Part Number
CD17FA152JO3
Description
CAP MICA 1500PF 5% 100V RADIAL
    1.68300/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD17FA152JO3
Part StatusActive
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.500" L x 0.252" W (12.70mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.429" (10.90mm)