Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD17ED360JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD17ED360JO3
Part Number
CD17ED360JO3
Description
CAP MICA 36PF 5% 500V RADIAL
    0.49000/pcs
  • 300 pcs
Product Parameter
Part NumberCD17ED360JO3
Part StatusActive
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)