Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD15FD501GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD15FD501GO3
Part Number
CD15FD501GO3
Description
CAP MICA 500PF 2% 500V RADIAL
    1.30900/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD15FD501GO3
Part StatusActive
Capacitance500pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)