Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD15FD301FO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD15FD301FO3
Part Number
CD15FD301FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 300PF 1% 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.31625/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD15FD301FO3
Part StatusActive
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)