Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD15FC561JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD15FC561JO3
Part Number
CD15FC561JO3
Description
CAP MICA 560PF 5% 300V RADIAL
In Stock 292 pcs
    1.94000/pcs
  • 10 pcs
    1.56250/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCD15FC561JO3
Part StatusActive
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.461" L x 0.209" W (11.70mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)