Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD15ED360JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD15ED360JO3
Part Number
CD15ED360JO3
Description
CAP MICA 36PF 5% 500V RADIAL
In Stock 732 pcs
    0.93000/pcs
  • 10 pcs
    0.73500/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCD15ED360JO3
Part StatusActive
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)