Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD10FD241GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD10FD241GO3
Part Number
CD10FD241GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 240PF 2% 500V RADIAL
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.67450/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD10FD241GO3
Part StatusActive
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)