Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD10FC301JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD10FC301JO3
Part Number
CD10FC301JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 300PF 5% 300V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.31625/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD10FC301JO3
Part StatusActive
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)