Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD10ED820FO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD10ED820FO3F
Part Number
CD10ED820FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 82PF 1% 500V RADIAL
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.39400/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD10ED820FO3F
Part StatusActive
Capacitance82pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.370" L x 0.201" W (9.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)