Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD10ED620JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD10ED620JO3
Part Number
CD10ED620JO3
Description
CAP MICA 62PF 5% 500V RADIAL
    0.87150/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberCD10ED620JO3
Part StatusActive
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)