Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD10CD120JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD10CD120JO3
Part Number
CD10CD120JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 12PF 5% 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    0.99750/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberCD10CD120JO3
Part StatusActive
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.331" (8.40mm)