Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors AFK107M2AP44T-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) AFK107M2AP44T-F
Part Number
AFK107M2AP44T-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
    0.88200/pcs
  • 125 pcs
    0.88200/pcs
  • 250 pcs
  • 625 pcs
  • 875 pcs
Product Parameter
Part NumberAFK107M2AP44T-F
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency594.8mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency793mA @ 100kHz
Impedance170 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.748" W (17.00mm x 19.00mm)