Home Product Index Capacitors Film Capacitors 225P10491WD3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) 225P10491WD3
Part Number
225P10491WD3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
    1.12000/pcs
  • 10 pcs
    0.90750/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number225P10491WD3
Part StatusActive
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC70V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.375" (9.52mm)