Home Product Index Sensors, Transducers Encoders REC16K25-201
Copal Electronics Inc. REC16K25-201
Part Number
REC16K25-201
Manufacturer
Copal Electronics Inc.
Description
16MM MANUAL ENCODER, SINGLE SHAF
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Encoders
Copal Electronics Inc
In Stock 50 pcs
    12.88000/pcs
  • 10 pcs
    11.96050/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberREC16K25-201
Part StatusActive
Encoder Type-
Output Type-
Pulses per Revolution-
Voltage - Supply-
Actuator Type-
Detent-
Built in Switch-
Mounting Type-
Orientation-
Termination Style-
Rotational Life (Cycles Min)-
Related Products
REC10-1205D/H2/M
Manufacturer: Recom Power
Description: DC/DC CONVERTER +/-5V 1A 10W