Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV50C900JB-G
Comchip Technology TV50C900JB-G
Part Number
TV50C900JB-G
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC
Product Parameter
Part NumberTV50C900JB-G
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)34.59A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)