Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV50C850JB-G
Comchip Technology TV50C850JB-G
Part Number
TV50C850JB-G
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC
Product Parameter
Part NumberTV50C850JB-G
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)36.86A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)