Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV30C430JB-G
Comchip Technology TV30C430JB-G
Part Number
TV30C430JB-G
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Product Parameter
Part NumberTV30C430JB-G
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)43.23A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)